top of page

ČERVENEC ’24 π π π ~ PÍšu, PÍšeš, PÍšeme

Prázdniny. Last minute. Vykoupat se v moři.. píšu z krétské přímořské vesnice Bali..

… takhle, hotelový komplex s all inclusive má své hranice - že je o vás postaráno znamená, že se přežíráte, chcete zkrátka všechno ochutnat. Já to tak mám. Dobré jídlo si dám 3x denně (když mi ho někdo uvaří, jím s povděkem), pak hned vedle klesnu do bazénu, abych měla alespoň trochu pocit lehkosti. Klesám ale automaticky rovnou ke dnu. Drinky alkoholické jsou v rámci all inclusive nepoužitelné, to musíte večer na koktejly pěkně do zdejších barů, dělají je naprosto luxusní! Hezký barman, výborný drink, skvělá muzika, výhledy na přístav, moře, lodě, maják, světýlka, vánek.. to není all inclusive, za to se normálně platí.

Jde o to, kouzla vnímat, jsou všude kolem. Osobně víc vnímám přerostlé lidi, mamutí rodinky, ploužící se mezi snídaní, obědem a večeří. 


Na Krétě žily před tisícovkami let prý trpasličí druhy slona Palaeoloxodon a mini mamuta o velikosti psa!

Nechci žít all inclusive, chci si jídlo zasloužit. 

My se jeli ke Krétskému (Egejskému) moři hlavně vykoupat. Do vody vždy nutně potřebuji něco nafukovacího. Muž se potápí v útesech a hledá mořské poklady (našel mořskou jehlu), já se nechám houpat na vlnách.. Na výběr bylo lehátko, aligátor, plameňák, jednorožec, velryba, delfín, želva…, já pod gastro demencí vybrala ohromný čokoládový donut. Nedoporučuji! Je tak velký, že na něj vůbec nelze z vody vylézt. Musela jsem do něj na mělčině vpadnout zadkem doprostřed, no ale pak se zas z něj nemůžete dostat, jedině nedůstojným překlopením. Záchvaty smíchu byly nekontrolovatelné a propláchlé dutiny jakbysmet.

Na písečném břehu se dostavilo i pištění. První den mě něco kouslo do paty. Vyjekla jsem a vůbec nezachovala klid. Plácala kolem sebe. Můj muž mi nevěřil, že jsem prý určitě šlápla na nějakou trávu. Němka z lehátka s nebesy v první řadě se začala nahlas smát. Já jí vytřeštěně povídám česky, že mě něco kouslo do paty! Ona ukazujíc prstem na sebe, s širokým úsměvem odpovídá „zweimal“. Aha, že by místní atrakce!


Druhý den jsme si na pláži za 25 éček zaplatili lehátko s nebesy v první řadě. Moře vám šplouchá pěkně přes nohy a já se po čase osmělila opět vstoupit. Byla tam! A kousla do stejného místa, přátelé! Vybavená brýlemi jsem ji pod vodou i viděla - průhledná, písková rybka. Pražma. Zkamarádily jsme se. Mám kamarádku rybu, kouzlo!

Ach, ty mýty!

Kréta je řecký ostrov, kde se narodil Zeus, vládce olympských bohů. Víte, co prý nemá rád? Diakritiku. Západy slunce, mořské barvy, zvuky, Diovy hory - určitě miloval růžovou, protože zdejší hory jsou při západu slunce zbarvené dorůžova.


Nejenže se na Krétě Zeus narodil, i proměněný v „přívětivého“ býka obloudil princeznu Europe. Z poblouznění se zrodil Mínós. Ten prozměnu svedl Pasifaé, proměnil se v posvátného bílého býka. (Některé prameny uvádí, že Pasifaé svedl pouze jakýsi býk, nikoli Mínós). Rozhodně královna porodila nestvůru s býčí hlavou a lidským tělem jménem Mínotauros. Pak nejslavnější řecký vynálezce Daidalos, syn Athény - bohyně moudrosti, postavil pro Mínotaura labyrint, aby netvor nebyl moc vidět.


Více než dvěstě bílých schodů denně

Labyrint zde v Bali Beach & Sofia Village máme pěkný. Kréta je hornatá. Členitost výškového hotelového komplexu je přímo určena k bloudění, schodů nachodíte požehnaně. Můj muž -ve znamení býka- do našeho pokojíku napočítal 121 schodů a nebyl si prý jistý, já 112. Asi jsme z lobby baru šli každý jinou cestou. Jisté je, že se do našeho obydlí s číslem 1021 nikdy netrefím napoprvé. Malinkato jako kouzelné schodiště z Bradavic. Od hotelu k moři to je ovšem ještě dalších sto schodů určitě. Prostě furt stoupáme nebo klesáme, schody všude. A cikády řvou.

Antiku můžu, Řecko mi je souzené

Vzpomínám na školní sportovní den, naše OlympHříčky v závěru školního roku, kde jsme my učitelé představovali olympské božstvo. Děcka mimo sportovní disciplíny také hádala, kdo je kdo. Kolega angličtinář (bůh větru Zefyros) si pořídil regulérní kostým, kolegyně se vyšňořily důstojně z domácích zásob a náš boss, jako ředitel (Zeus), vypadal jako letec stíhaček z filmu TopGun. Byla jsem Týché, bohyně šťastné náhody.


Tipy:

  • Mažte se klidně Nubianem, prostě čímkoliv, protože slunce - bůh Hélios žhne i ve stínu. Mám s sebou na cestách všechny krémy světa, masti i mastičky, gely, masky, víc toho být už opravdu nemůže. Polovina kufru jsou hygienické potřeby.

  • Dle anglického přísloví trvá výchova gentlemana dvě generace, výchova lady pět. Dáma je prý ušlechtilejší vyšší bytost, je dokonalejší než muži a ženy. Je vždy nevinná, vždy tak nějak ospravedlněná. Je krásná - a když krásná není, pak všemi svými pohyby a postoji, způsobem, jak mluví, jak se líčí, jak jí (tedy jak téměř nic nejí), jak se obléká a jak myslí, zívá, kašle, usmívá se, projevuje o tolik vybroušenější formu, že jí právo na krásu stejně přísluší. Úctu, která se jí projevuje, přijímá napůl vlídně, napůl roztržitě, neboť to vůbec jinak neumí. Dáma nic nevyžaduje, a dostává vše. Proto si nemusí vypracovávat žádnou ctižádost a žádnou techniku ostrých loktů. Proto je přítomnost dámy příjemná. Publikoval Mistr Etiketa Ladislav Špaček na svém Facebooku, já si příspěvek screenla a lajkla a jen doplním, že seriál The Favourite s Olivií Colman jako královnou Annou Stuartovnou, mi herečku poslal ještě dál, než když hrála královnu Alžbětu. Olivie je dáma. Podívejte se. Myslím její top role.

  • Než jsem odjela na prázdniny, nemohla jsem se hned přepnout, dostat ze školního běhu. Hlavu mi vyčistil seriál Becoming Karl Lagerfeld. Ne proto, jakou módu Karl dělal, ale proto, že on sám byl móda, Pan Móda, naprosto stylový. A přesně to mám ráda, přesně to mi pomáhá dostat se pryč.. Buďte styloví!

  • Kapucky mořské na plavky, šaty..


V Indii věří, že když muž nežije uspořádaným a asketickým životem, bude v budoucím životě žena. Buďme proto k ženám tolerantní, jsou to vlastně normální chlapi ve výkonu trestu. 
  1. Nepřipadejte si jako donut, i když se budete krmit all inclusive. Schodů od moře do apartmánu je nakonec 226. Každé jídlo nebo koupání je zkrátka v Bali Beach&Sofia Village vykoupeno šlapáním.

  2. Mějte po ruce červenou nit krétské princezny Ariadny, která vás vždy dostane z labyrintu. Byla sestrou Mínotaura, ale bůhví, jak to vlastně všechno bylo..

Je-li cesta před vámi naprosto jasná, jste pravděpodobně na cestě někoho jiného.


1 Kommentar

Mit 0 von 5 Sternen bewertet.
Noch keine Ratings

Rating hinzufügen
Gast
před 4 dny
Mit 5 von 5 Sternen bewertet.

má to cenu 😊

Gefällt mir

Děkujeme za odeslání!

bottom of page