top of page

Píšu, píšeš, píšeme ~ Diář 2021 ~ 4. týden


AVATAR je uživatel ve virtuální realitě. Buď trojrozměrný model, dvourozměrný obraz, nebo třeba jediný znak — zavináč @. Pojem se používá zejména v online hrách pro ikonku uživatele, která se objevuje u jeho příspěvků.


Z historie je termín odvozen z hinduistického avatár = pozemské vtělení duchovní bytosti.


V počítačové sféře se jedno z prvních použití pojmu objevuje roku 1985 (taky historie) v počítačové hře Ultima — stát se avatárem bylo cílem Ultimy IV.


Film Jamese Camerona z roku 2009 o modrých avatarech byl skvělý a zároveň zdrcující. Měl velký emoční náboj, pamatuji ... jak lidská zpupnost dokáže ničit vše kolem ... posvátnost neposvátnost, příroda nepříroda, žijem jenom jednou a po nás potopa !

 

Narazila jsem tento týden na ekologického avatára Ondráše Přibylu, autora webu Fakta o klimatu. Teoretický fyzik spolu s dalšími dobrovolníky, vytvořili na dané téma dostupnou, srozumitelnou, věcnou a spolehlivou prezentaci (grafy, tabulky, mapy, přehledy, inforgrafiky) pro veřejnost, učitele a novináře. Za což získali vloni v říjnu Cenu za komunikaci globální změny klimatu. Cena je určena vědcům a expertům za jejich osvětovou činnost a společně ji organizují Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky.

Gratuluji a děkuji za to! Pěkný rozhovor s panem Přibylou nejen o klimatu a BODECH ZLOMU na podcastu Proti proudu

Doporučuji : Atlas klimatické změny.


Modlitba: Ať všem jde s lehkostí diskutovat o těžkých tématech.

 

Čeká mne úklid a reorganizace KNIHOVNY. Dostalo se mi nádherného přírůstku, vyřazených knih – deset dílů Dějin umění plus další. Knihovna má lichoběžníkový tvar, čili se do ní knihy dostávají komplikovaněji.

Je to prosím můj osobní kubismus.
 

Larousse – Umění a lidstvo, svazek třetí

Po sundání přebalu z encyklopedie UMĚNÍ RENESANCE A BAROKU jsem na přední celoplátěné desce uprostřed našla magický zlacený obrázek. Vypadalo to jako klíč vzhůru nohama, ale poznala jsem půdorys. Čeho to je půdorys ? Popisek nebyl k nalezení ani v úvodu, ani v závěru publikace, tak nezbylo než pátrat mezi obrázky. Tento svazek je vyhrazen čtyřsetletému období a obsahuje 1166 černobílých a 45 barevných reprodukcí.


Na straně 300 čekala odpověď. Jde o PŮDORYS chrámu sv. Petra a Svatopetrského náměstí s Berniniho kolonádou z půlky 17. století. Gloria !

 

Na obrázku patří kresba mé dcery vládci ohně. Vyvažuji vodou, respektive sněhem a ledem, je mi neustále zima. Zázvor, teplá voda se skořicí ... málo platný ... na scénu doma nastupují KAPUCE & RUKAVICE. Dlouhé rukavice mám k dispozici pouze v bílé a růžové, po 15.2. budou i další. Ukázky kapucek dávám pravidelně na instagram a facebook. 

Milé dámy, pánové, spolužačky, kolegové a přátelé. Deníkové zápisky jsem se v této době rozhodla sdílet proto, abych se vám nejen přiblížila, ale taky dokopala něco dělat. Pišme si :-)

 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Děkujeme za odeslání!

bottom of page