top of page

PÍšu, PÍšeš, PÍšeme ~ π π π ~ Week 46

Tvůrčí týden..a pokud nevíš co dělat, uklízej.. říkává jeden známý.

Když ze zbytků kůží z filmové produkce uděláte fascinátory na ruce, pak můžete tvorbu označit jako TRASH ART DESIGN. A to přesně je Daniela Rajdová. Vždycky měla neotřelé nápady, šetrně využívala materiály.

Jakoby se řídila heslem: ničím neplýtvat..viz struny na krk.. V době, kdy chodila s basákem Joskou Muchou, kladla si otázku: Co s prasklýma strunama? Začala z nich vyrábět minimalistické náhrdelníky na magnet. To se mi líbí, je určitě velkým vzorem.

K šatům barveným japonskou technikou shibori přinesla Rajdička na focení i kožené šperky.

Tomu říkám week s Rajdičkou !

Audioskop uvádí pořááád o vědě..spelluje robot Epos

Novou audioshow s předními vědci a vědkyněmi oficiálně tento týden pokřtili tvůrci i samotní vědci v Činoherním klubu Ve Smečkách.

Pořad rozšíří obzory, inspiruje a pobaví.

Je parazit vyžírka, nebo spolubydlící? Šlo by na Marsu žít, a nejsme nakonec my sami Marťany? Skutečně by Vávra po jedu od Maryši zemřel tak rychle? A zaplaví náš svět mutanti?

Mulder a Sculliová

"Neděláme z vědy velkou vědu, chceme dokázat, jak umí být věda zábavná a vzrušující.." říká novinářka a popularizátorka vědy Lenka Vrtišková Nejezchlebová. Je taky autorkou celého projektu. A spolu s Martinem Myšičkou pořadem provází.


Martin nachází ve svém podzemním bunkru nahrávky s podivnými názvy: Jedy, Parazit, Mars, Záře nebo Mutant. Jde o skutečné rozhovory Lenky s vědeckými špičkami z nejrůznějších oborů. V jednotlivých dílech zabrousí do parazitologie, astrobiologie, toxikologie, botaniky, jaderné chemie, genetiky i forenzní entomologie. A Martin dokáže každé z témat přiblížit všednímu životu...


Super poslech do auta

Můj muž nás tímto projektem bavil letošní půlrok, kdy pořad spoluvyráběl. V autě jsme si cestou na dovolenou dávali díl Záře, i ukápla mi slza, věda je fascinující.


Jako zvukařova žena a člověk fascinovaný vědou, jsem na oficiálním křtu nemohla jen tak přejít historku věčně usměvavého profesora parazitologie Juliuse Lukeše: ..Jistý parazit, který napadne kudlanku, ji posléze přinutí skočit do vody (kudlanka neumí plavat), a těsně předtím, než kudlanka do vody spadne, parazit ji zevnitř roztrhne.. přesně jako ve sci-fi filmu Vetřelec. Hustý!

Audioprojekt prosím do škol ! A získat cenu !

Poléval se robot Epos. Pořáád o vědě křtila Miss PSMA-617 Martina Benešová. Jaderná chemička cenu stopro dostane, spoluobjevila lék proti rakovině prostaty. Má úcta drobné ženě!

 

K 17. listopadu mám prosím jedno staré čínské přísloví:

"Žij tak, abys nemusel s kytkama na Národní za tmy v šest ráno."

 

Několikadenní meditace...i započala epopej

Že byl Salvador Dalí exhibicionista a chtěl šokovat je vidno z jeho magického kníra. Že měl zřejmě homosexuální vztah s básníkem Garcíou Lorcou se dozvídám z artového filmu Little Ashes. Dalíovské snové imaginace jsou skutečně geniální. A my jsme tentokrát ve výtvarném okénku z Birminghamu nepracovali na nikom méně slavném..Alfons Mucha...

Končím slovy španělského básníka Federica Garcíi Lorcy:

Shořet touhou a mlčet – o tom je ten největší trest, jaký si můžeme sami udělit.

Hořme touhou a nemlčme! Pá.

 

Jedna epizoda audiopořadu o vědě se věnuje empatii. Klinický psycholog a soudní znalec Radim Ptáček zde hovoří o tom, že psychopati si často píší deník... narcisové, kteří si velmi věří a ještě si vše zapisují....... Inu, posílám do světa zde žlutého fešáka :-)

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Děkujeme za odeslání!

bottom of page