top of page

PÍšu, PÍšeš, PÍšeme ~ π π π ~ Week 27

Chata. Život venkovský, poetický. Zahrada, kutilství, čištění zubů nad záhonem, mytí v lavoru, plácačka na mouchy. Bazén a záchranný kruh, grilovačka. Okukování sousedských haciend a kultivovaných zahrad při procházkách...

Rodinný folklór

Rodiče nás děti pravidelně v létě s další partou tahali pod stan, v zimě na běžky a s pražským sportovním oddílem házenkářek na letní i zimní soustředění. Teď na důchod jsou přes léto chataři. A tak před začátkem prázdnin zahlásili brigádu. Nalakovat pergolu a také vylepšit nátěrem střechu menší chatky. Menší chatka je tátův kutilský koutek, ve kterém je úplně všechno. Milion věcí, stovka šuplíčků a druhá stovka krabiček. Táta je schraňovatel. Vše má své místo. Pochopitelně nechybí minilednička s plechovkama piva.


Maminka, ta obývá větší chatu, hlavně kuchyň. Jídlo se řeší opravdu pořád. O zahradu se starají oba. Rádi si pomáhají a úplně nejradši si navzájem radí, jak se daná věc má ideálně udělat. A tak se dohadují už přes padesát let.


Máma vymýšlí a táta plní máminy představy. Takový je to pár. Když si například žena zamane, že potřebuje zrovna vyprat, znamená to, že muž vytáhne minipračku a miniždímačku ze své kutilské boudy a celý se deset minut třese při ždímání prádla, mezitím co natáhl šňůru od chaty k boudě.


Když má dcera potřebuje přišít poutko u batohu, jde rovnou za dědou. Teď je na důchod odborníkem přes šití. Stejně tak, když potřebuje sundat ze střechy nějaké to házedlo...


Tak.. a babička když řekne, že jde na houby, protože jich pár zítra potřebuje do omáčky (někde zaslechla, že rostou), donese je pokaždé. Les teda umí. Kam šlápne, tam hříbek roste. Nechápu.

...a bylo všechno

Lesní jahůdky, borůvky, angrešt, rybíz, třešně... i světlušky v teplé červencové noci. Zelený francouzský jíl jsme si my ženy aplikovaly na obličej. Víno pily a levanduli sušily, taky mateřídoušku a řebříček na podzimní čajíky. Miluju v lese práskat netykavky.

Život na chatě nemá chybu. Mám hodně vzpomínek. Babička Růženka mě sem přivedla jako desetiletou. Tehdy byla zahrada kompletně zarostlá stromy a chatička neobydlená. Dojet sem tak akorát posedět na verandě, možná jednu noc přespat. Trávila jsem zde svůj svatý týden před maturitou. Učila se. A babička mě/nás hlídala..


Třikrát básník jako Cyril, Metoděj a Hus

Chata se nachází kousek od Prahy směrem na západ. V době svaťáku sem "bez varování" zavítal můj tehdejší přítel a básník Jiří Gigi Pavlík. Brzy ráno přelezl plot a házel kamínky na okno, aby nás vzbudil. Vyděšená babička myslela, že máme na zahradě cizího chlapa! Uklidnila jsem ji, že se trochu známe. Několik let jsme zde pak společně o víkendech filozofovali nad nesmrtelností chrousta.. i s naším psem, irským setrem, jménem Marshalla.

Vzpomínky nám zkrášlují život, ale jen zapomínání ho činí snesitelným.

5tého července se slaví svátek Cyrila a Metoděje. Slovanští svatí a věrozvěstové jsou patrony Moravy a spolupatrony Evropy. A 5tého července slaví také narozeniny bývalý kolega, můj učitel novinové grafiky, ilustrátor a básník Jiří Bušek. Grafické filozofování v novinových stupnicích se mi pokaždé na svátek svatého Konstantina zvaného Filozof připomene.


Když mi kamarád Wlčík napsal, že si pořídíl obytný vůz a v něm letně vlčí, vybavil se mi film Muž na laně / The Walk. Jiří Gigi Volf je pro mne básník života, artista a improvizátor. Tak ho znám, jako balancujícího muže s latí. Petita na laně mezi newyorskými světovými centry. Za pozornost stojí Ufonion Labs.

Má úcta, pánové!

V den výročí upálení Mistra Jana Husa bylo opravdu horko. Sluníčko pálilo kůži. Strávili jsme mnoho hodin v bazénu. Večer mi hořely i uši. Byl to můj první přímý střet se Sluncem v letošním létě. Mistr Jan Hus si dovolil kritizovat soudobou církev, hlásal pravdu, bránil pravdu a neodvolal. Byl upálen. Necelých šestset let poté, v roce 1999 prohlásil papež Jan Pavel II., že lituje kruté smrti Jana Husa i následných obětí. V husitském sboru hesla o pravdě čtu pravidelně a jsem vděčná, že můžu normálně žít.

Zpátky v chládku

Pro mého muže je básníkem Kato z Prago Union. Adam Svatoš. V Ledárnách Braník se ve čtvrtek za vydatných dešťových srážek konal koncert. Festival Lucerna Music Bar Open Air a slovní kadence pana Kata. Smekám, klekám, hekám, mektám... no, kapelník Ondra Hauser má pokaždé super kšiltovky, je sběratel. Prý čepice svatoš_katoš vždy před koncertem osobně pokresluje. Made in Strašnice. YEAAAH!

Cato starší (234 př. n. l.), plným jménem Marcus Porcius Cato Censor, byl římský spisovatel, politik, voják a řečník. Byl mnohokrát citován:

„Raději chci, aby se lidé tázali, proč mi pomník nebyl postaven, než proč mi postaven byl.“

The Party was not over / Grid Prague / Jam Session / Club

Voják potřebuje meč, vládce trůn, filozof knihy, básník pero. Žena bojuje a vítězí jediným pohledem. Pá.

 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Děkujeme za odeslání!

bottom of page