top of page

PÍšu, PÍšeš, PÍšeme ~ π π π ~ Week 22

Číslo dvaadvacet se rovná nula. Tato informace mi proběhla hlavou, když jsem obrátila list na další týden. Vybavuji si ji z Tarotu. Tarot je symbolickou mapou vědomí, knihou moudrosti dávných časů, se píše.

Výkladové tarotové karty obsahují 22 karet Velké arkány. Je zde zastoupen např. Mág, Císař, Velekněžka, ale i Spravedlnost nebo Zamilovaní. Blázen je označován jako divoká karta, nemá číslo, má nulu. Je dvaadvacátým symbolem Velké arkány.


S mystériem jsem se poprvé setkala v devadesátých letech, kdy se knihkupectví v pražské Celetné prohýbalo pod knihami new age. A vonělo to tam vonnými tyčinkami. Se sestrou jsme si Crowleyho Tarot – knihu i karty – vzájemně věnovaly. Prý si nemá člověk arcanum pořizovat sám, prý ho má dostat. Obchod s tajemnem zavání i šarlatánstvím. Začalo esoterické dobrodružství...


...práce se symboly z pohledu psychologie a mytologie, starověká symbolika, pronikání k moudrosti vlastního nitra, chápání souvislostí celistvého osobního příběhu... Vybrala jsem si Blázna dvaadvacátého týdne ztvárnit.

Ale ještě dříve popíšu mysteriózní zážitek, který se stal hned v pondělí. Zavítali jsme s mužem do obchodu se sportovním oblečením a vybírali v sekci vodní sporty, když okolo nás prošla paní středního věku se skoro dvoumetrovým asi šestnáctiletým synem. Začali se za mými zády nějak divně pohybovat, až slyším jak paní volá o pomoc. Syn ji omdléval. Maminka zápasila se synovým statným tělem, aby se alespoň sesunul na blízkou lavičku, ovšem hroutil se dál, padal dozadu. Přiskočila jsem a chytla kácejícího se mladého muže za záda akorát v oblasti ledvin. Za málo sekund přišel k sobě, probral se. Nevěděl nic. Když jsem velkého chlapce tu malou chvilku držela, cítila jsem ohromný klid. Takový v životě neznám. Byl to stav jiného vědomí. Mladík sám na "neznámou" sílu reagoval okamžitým probráním.


Chlapci se to stalo poprvé, údajně mu bylo špatně z bolesti zad. Odešli s maminkou po svých. Měl andělsky krásnou tvář.

 

0 – Blázen / The Fool


PRINCIP ODVAHY, STAV BEZE STRACHU, EXTÁZE A VRCHOLNÁ ZKUŠENOST


Blázen představuje univerzální princip, který je spojován se stavem vědomí zažívaným před narozením a po smrti. Je alchymista, v ranečku přes rameno si nese bohatství z předchozího života, zkušenosti a vědomosti potřebné k přežití. Má pestré šaty, což poukazuje na všeobsažnost. Je poutník a vyhledává nové zkušenosti. Blázen je nejbližší lidská podoba Boha, je obrazem dítěte v nás. S optimismem se odvažuje skoku do neznáma.

Hlavně ať to není skok do Severní Korey!
 

Oktagonové mámení

Ne, není tu řeč o MMA. Když zadáte do vyhledavače "oktagon", objeví se fighteři a mezinárodní turnaj bojových umění. Mám na mysli OCTAGON SHAPE. Nevím, jak ve Swarovski úřadu čarují, ale vyrábí přenádherné kousky. Měla jsem tu čest jeden skvost obdržet. Poutá ohromnou pozornost, je barevně variabilní, nelze se na ně vynadívat! Krom toho, ukládám nášnice spinkat na noc do krabičky a přeju jim dobrou noc, přiznávám. Během dne se na ně jdu podívat a plánujeme další společný výlet. Jsem si jistá, že jsou kouzelné. Anebo jsem blázen?! Tvar osmiúhelníku je fascinující, je jiný. Osmička je znak nekonečna nebo taky Fibonacciho číslo z Fibonacciho posloupnosti. Evropská hudba je založena na oktávě, osmi základních tónech diatonické stupnice.

 

Zážitek jemnosti

Mé oktagonové kamarádky se mnou jely na výstavu Spící rebelka, Toyen. Rodinné vstupné bylo již dávno objednané, já zrušila všem ostatní běžné aktivity a odjeli jsme do Valdštejnské jízdárny. Na místě nám oznámili, že vstupenka je zrušena. Že nám na vlastní žádost vyhověli a návštěvu výstavy přesunuli na jiný termín. Zmínku o tom jsme jednoduše v korespondenci přehlédli. Vznikl najednou volný prostor. Vzácný to okamžik! Dovedl nás přes Čertovku a vůni akátu až pod Karlův most, kde jsem užasla. Při pohledu na pouličního umělce, světoběžníka Krise se tajil dech. Performance s akrylovou koulí nemá obdoby. Magický žonglér Kris Juggling je zářivou bytostí jedinečnou ve svém projevu. Nezapomenutelné!

Přeji nám všem mnoho nezapomenutelných zážitků. Citát na pamětní desce Vladimíra Holana je ohromný. Jeho tusculum se nachází u Čertovky, v pražských Benátkách, jak se U Lužického semináře přezdívá. Jeden z nejvýznamějších českých básníků a překladatelů 20. století byl nazýván alchymikem slova...a museli se s mojí babičkou potkávat, ve Všenorech...

"Blázen" zosobňuje extatické dobrodružství na cestě životem, které je pro každou bytost cestou hrdinskou.

Javorový list – Hrdinové – Hokejoví Mistři světa 2021. Jeden z nejrychlejších sportů vznikl v Kanadě, pro mě navždy celoživotní favoriti. Gratuluju!

 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Děkujeme za odeslání!

bottom of page